
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.01 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.52 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
Stock: 49040
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.08259 | $0.82590 |
| 50 | $0.07710 | $3.85500 |
| 100 | $0.07198 | $7.19800 |
| 500 | $0.05754 | $28.77000 |
| 1000 | $0.05258 | $52.58000 |
| 3000 | $0.04634 | $139.02000 |
| 5000 | $0.04170 | $208.50000 |
| 10000 | $0.03753 | $375.30000 |
